
Waterschap Vallei & Eem krijgt diverse meldingen van inwoners uit de Gelderse Vallei, Eemland en Arkemheen over vissen die naar zuurstof happen en dode vissen in sloten, beken en vijvers. Door het warme weer bevat het water veel te weinig zuurstof. De hevige buien van dit weekend hebben dit versterkt. Het waterschap onderzoekt de meldingen en neemt maatregelen.
De meldingen komen uit het hele gebied van het waterschap, zoals Soest, Amersfoort, Stoutenburg, Nijkerk, Ede, Wageningen en Veenendaal. Het waterschap zet extra mensen in om de meldingen te onderzoeken en het zuurstofgehalte in het water te meten en te volgen. Dode vissen worden verwijderd en waar mogelijk worden beluchtingssystemen ingezet, zoals op dit moment in Soest.
Door de aanhoudende warmte van de afgelopen weken is het oppervlaktewater opgewarmd. Warm water bevat minder zuurstof. Door de heftige buien van dit weekend, is er in korte tijd veel water in het riool gekomen. Als het riool de hoeveelheid water niet aan kan, wordt dit water op verschillende plekken in het gebied via overstorten geloosd op het oppervlaktewater. Door deze overstorten en door water dat bijvoorbeeld via de berm afstroomt, komt veel organisch materiaal in het oppervlaktewater terecht. Dit organisch materiaal wordt door bacteriën afgebroken, die hiervoor zuurstof gebruiken. Het zuurstofgehalte in het water neemt hierdoor steeds verder af. Voor vandaag worden er nog meer heftige buien verwacht.
Op www.wve.nl/dodevissen staat een overzicht van de meldingen. Dit overzicht wordt zo actueel mogelijk bijgehouden. Nieuwe meldingen kunt u ook daar doorgeven of via telefoonnummer 0800 - 099 - 0800 (gratis).